Novinky

Profesionálna a podrobná analýza dát je najväčšou výzvou blízkej budúcnosti

Viedeň opäť hosťovala poprednú konferenciu o trhu nehnuteľností v regióne. Podujatie organizované v niekoľkých sekciách a za účasti viac ako 80 rečníkov poskytlo komplexnú analýzu tohto odvetvia priemyslu: okrem odborníkov zaoberajúcich sa facility managementom diskutovali o aktuálnych témach a nadjôležitejších trendoch budúcnosti aj investori, developeri, bankári a obchodní manažéri. Najvýznamnejšie posolstvo konferencie v jednej vete znie: „všetko sa mení“.

Účastníci diskusie za okrúhlym stolom sa ohľadom budúcnosti facility managementu využití dát zhodli, že „budúcnosť je v mnohých prípadoch už súčasnosťou“.

B+N Referenciu Zrt. v jednej z najobľúbenejších panelových diskusií zastupoval Libor Holík, generálny riaditeľ českej a slovenskej dcérskej spoločnosti. Z pohľadu našich expertov COVID a energetický manažment boli a budú najväčšími výzvami posledných rokov, ale aj blízkej budúcnosti. Zmeny v energetickom managemente sa dejú zo dňa na deň, čo je pre sektor FM obrovská výzva.

Zákazníci v mnohých prípadoch ani netušia, na čo by sa to obrovské množstvo prichádzajúcich dát dalo využiť

Práve preto je vzhľadom na tému panelovej diskusie nanajvýš dôležité, aby spoločnosti maximalizovali energetickú efektívnosť na základe analýzy prichádzajúcich údajov. Prvým krokom je definovať, čo chcú merať. Medzi najzákladnejšie údaje patria informácie, ako je premávka vozidiel alebo dostupnosť zasadacích miestností v kancelárskych budovách, v priemyselných zariadeniach však nájdete tisíce zabudovaných IoT a iných senzorov. Problémom je, že zákazníci v mnohých prípadoch ani len netušia, na čo by sa to obrovské množstvo prichádzajúcich dát a informácií dalo využiť. Tu prichádzajú na scénu facility manažéri: poskytujú pomoc pri analýze a využívaní dát a navrhujú zákazníkom komplexné riešenia, v mnohých prípadoch aj so zapojením subdodávateľov. Táto služba je obzvlášť žiadúca v súčasnej situácii, ktorú charakterzuje globálna neistotota.

Libor Holik, B+N

„Veľa spoločností ani nevie, koľko a aký typ zariadení na zber dát vlastne majú. Prvým krokom pre facility manažérov je preto často ich inventarizácia a identifikácia. Som presvedčený, že získavanie a odborná podrobná analýza dát sú najväčšou výzvou blízkej budúcnosti a najdôležitejšou úlohou pre firmy. Najväčšiu pomoc pri dosahovaní tohto cieľa im môže poskytnúť práve náš sektor,“ – povedal na záver príhovoru Libor Holík.

Photo: CEE Property Forum