Novinky

Prague Property Forum: Väčšina českých firiem priviedla svojich zamestnancov späť do kancelárie

Property Forum 2022 organizované v Prahe 10.mája je jednou z popredných akcií v Českej republike súvisiacu s nehnuteľnosťami v Českej republike. Na akcii vystúpili najuznávanejší odborníci na realitný trh. Jedným z najobľúbenejších účastníkov panelovej diskusie bol, popri  ďalších známych odborníkoch, Libor Holík, generálny riaditeľ B+N Referencia Zrt. Česká republika a Slovensko. Názov diskusii bol ‚Flexibilný a digitálny – Kancelária budúcnosti‘.

Účastníci diskusie sa zhodli, že toto sú dva kľúčové faktory, ktoré majú rozhodujúci vplyv na budúcnosť trhu s kanceláriami, a aj na vzťah medzi nájomcami a poskytovateľmi služieb. Tieto dva faktory spolu úzko súvisia.

Libor Holík (B+N): to nie je len evolúcia, je to revolúcia

Libor Holík zdôraznil:,, To, čo dnes v tomto odvetví zažívate, nie je evolúcia, teda nie je to vývoj, ale revolúcia. Rovnako ako každé iné odvetvie na svete sa trh s kancelárskymi priestormi mení vysokým tempom. Technológie, vrátane digitalizácie, musia byť v podstate o ľuďoch, pretože v dnešnej dobe niet pochýb o tom, že na pracovnej sile záleží všade najviac. Bohužiaľ, moja vojna má vplyv aj na kancelársky trh.

Libor Holik B+N

Libor Holik (B+N Slovakia Facility Services)

Rastúce náklady na energie majú najdrastickejší okamžitý vplyv. Avšak môžu mať aj pozitívne dopady: nájomníci majú tendenciu venovať viac pozornosti riešeniam šetrným k životnému prostrediu.

Väčšina českých zamestnancov sa vrátila do svojich kancelárií

Pokiaľ ide o budúcnosť, najpálčivejšou otázkou stále zostáva táto: Ako môžeme priviesť ľudí späť do kancelárie? Názor členov panelu je, že flexibilita je tu kľúčová: záleží na prístupe ľudí, veku a odvetví, ktorým sa spoločnosť zaoberá.

Podľa  Libora Holíka už väčšina českých firiem priviedla svojich zamestnancov späť do kancelárie. Nadnárodné spoločnosti však ľahko naťahujú čas, takže hybridná práca s nami teda ešte nejaký čas zostane.

Je si istý, že efektívna práca bude v budúcnosti dôležitejšia než to, aby všetci sedeli v kancelárii od 9 do 5. Napriek tomu je generálny riaditeľ B+N Česká republika a Slovensko optimista: rád by videl mnoho kancelárií naplnených spokojnými zamestnancami za 5 rokov.