Novinky

CEE Property Forum ve Vídni

Portfólio usporiadalo vo Viedni prednedávnom akciu „CEE Property Forum“, ktoré je od roku 2013 realitnou akciou číslo jeden v regióne. Jedna z najočakávanejších diskusií konferencie bola na aktuálne a budúce trendy kancelárskeho trhu. Našu skupinu firiem zastupoval Libor Holík, generálny riaditeľ B + N Česká republika a Slovensko.

Počas diskusie s názvom „Flex je kľúčové slovo – Stratégia pracoviska post-COVID-19“ hovorili najvýznamnejší odborníci na nehnuteľnosti v regióne o tom, ako flexibilný je kancelársky trh, čo sa počas pandémie zmenilo a aké veci sa od nás očakávajú, a to aj z dlhodobého hľadiska.

Podľa Libora Holíka možno v porovnaní s obdobím pred COVID pozorovať veľké zmeny vo facility managemente. Mnoho väčších spoločností stále čaká, akým smerom sa trh pohne, a doteraz sa nerozhodli o budúcnosti v tejto oblasti. Toto prechodné obdobie môže chvíľu trvať. „Som presvedčený, že hybridné pracovné modely nezmiznú, v tejto chvíli však nie je možné povedať nič o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom z ‚geografického‘ hľadiska. To samozrejme významne závisí na ekonomickom sektore, v ktorom je daná spoločnosť zapojená.“

Generálny riaditeľ B + N Česká republika a Slovensko vysvetlil: všetci sme svedkami drastickej zmeny na kancelárskom trhu; dôraz je všade kladený na bezpečnosť. V súčasnej dobe je to najdôležitejší trend pre firmy i zamestnancov. Čistota a dezinfekcia sú kľúčovými aspektmi, okrem „jednoduchého“ čistenia, a to aj v oblasti vykurovania a klimatizácie.

„Nikto sa na tom teraz nesnaží šetriť; všetci, bez výnimky, zvažujú zdravie svojich zamestnancov“.

Súbežne s tým veľa spoločností spúšťa nové služby v nadväznosti na prax hotelov: kvety v kancelárii, zabezpečenie koncertných vstupeniek, ponúkanie zdravého jedla. Spoločnosti sa snažia „prilákať“ svojich zamestnancov späť na fyzické pracovisko takými nadštandardnými službami. Tak silná zmena je bezprecedentná.

Kancelárske budovy budú v blízkej budúcnosti čoraz viac automatizované. Ide o ďalšiu radikálnu zmenu, a to nielen v hlavných mestách. Napríklad v Maďarsku sa v Budapešti zatiaľ všetko „stalo“, avšak vidíme, že rovnaký proces zažíva 11 ďalších miest. Nadnárodné spoločnosti nútia poskytovateľov FM služieb, aby tento trend sledovali.

Účastníci panelovej diskusie sa zhodli na tom, že podľa západoeurópskych vzorov bude flexibilná práca prirodzená aj v našom regióne. V Maďarsku už v Budapešti pracuje veľa ľudí zo svojho víkendového domu okolo balatonského jazera – a to nielen v lete. To je ešte typickejšie v dedinských aglomeráciách okolo väčších miest v každej krajine v regióne. S týmto trendom je spojená kopa výhod: výrazné zníženie nákladov, úspora času, čo má za následok nižšiu pracovnú záťaž a viac voľného času, zamestnanci sú bez zdravotných následkov v dôsledku čakania v každodenných dopravných zápchach. „Pravidlo 15 minútového cestovania“ (tj. nemali by ste cestovať viac než tento čas na pracovisko a z pracoviska) si „našlo svoju cestu“ aj do krajín regiónu.

Nemali by sme však zabúdať, že zamestnanci stále dávajú prednosť kanceláriám v centre mesta kvôli spoločenskému životu, množstvu ľudských interakcií a pohodliu. To je miesto, kde môžu nájsť obchody a materské škôlky. Školy a popoludňajšie športové kurzy, ktoré ich deti navštevujú, sú tiež umiestnené tu. A kancelária tiež slúži ako miesto, kde sa môžu porozprávať, dať si kávu alebo obed spolu s ostatnými. To s nami zostane aj v budúcnosti.

Fotografiu: property-forum.eu